Jak dbać o biżuterię z drewna i żywicy

Biżuteria już od wieków stanowi nie tylko elegancką ozdobę, ale również ma szerokie znaczenie symboliczne. W ostatnim czasie, kiedy zainteresowanie ekologią znacznie wzrosło, wiele osób zaczęło doceniać biżuterię z drewna i żywicy wykonywaną ręcznie, która zgodna jest z ideą zero waste, a tym samym całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego. Zobacz, czym się charakteryzuje i jak dbać o biżuterię z żywicy epoksydowej.
Czym charakteryzuje się biżuteria z drewna i żywicy?
Żywica epoksydowa to syntetyczna mieszanka naturalnej żywicy, która po przybraniu twardej formy przypomina szkło. Niemniej jednak żywica jest znacznie lżejsza od szkła, a co więcej jest odporna na stłuczenia. Biżuteria z drewna i żywicy wykonywana jest w 100% ręcznie, dzięki czemu każdy wyrób jest nie tylko unikalny, ale przede wszystkim niepowtarzalny.
Jak powstaje biżuteria? Wyjaśnia specjalistka z firmy Projekt Żywica zajmującej się produkcją biżuterii z drewna i żywicy:
- Na samym początku drewno musi zostać odpowiednio przygotowane, tak, aby przybrało właściwą strukturę i kształt. Kolejnym krokiem jest obróbka żywicy epoksydowej, która nadaje biżuterii charakterystyczną formę i wpływa na jej finalny efekt. Do otrzymanej masy dodawany jest także barwnik, który sprawia, że biżuteria nabiera barwę, jednak pozostaje częściowo przezroczysta, dzięki czemu można w niej zatopić różnego rodzaju elementy.
Z żywicy epoksydowej powstać mogą m.in. kolczyki, naszyjniki, bransoletki i pierścionki z żywicy, w różnych kształtach, zarówno podłużnych, okrągłych, jak i dopasowanych do własnych preferencji. Co więcej, cechą charakterystyczną i jednocześnie zaletą biżuterii z drewna i żywicy jest możliwość zatopienia w jej wnętrzu składników pochodzących z natury, takich jak suszone płatki kwiatów, nasiona, muszelki czy bursztyny.
Pielęgnacja biżuterii z drewna i żywicy
Każda biżuteria zmienia się pod wpływem użytkowania i czynników środowiskowych, dlatego też, aby jak najdłużej utrzymać jej pierwotny wygląd, konieczne są właściwe zabiegi dopasowane do konkretnego materiału. Jeśli chodzi o pielęgnację żywicy, bez problemu można umyć ją mydłem w kostce lub w płynie, a następnie osuszyć bawełnianą szmatką. Aby nadać biżuterii z drewna i żywicy połysku można dodatkowo posmarować ją wazeliną lub kremem do rąk oraz wypolerować szmatką.
Mimo tego, że żywica epoksydowa z natury jest trwałym materiałem, na jej powierzchni mogą pojawiać się rysy. Warto zatem zadbać o to, aby biżuteria nie ocierała się o żadne twarde elementy, a co więcej powinna być ona przechowywana w szczelnie zamkniętych i oryginalnych woreczkach w dogodnych warunkach.
Przede wszystkim należy unikać trzymania biżuterii w miejscach, w których panuje wilgoć oraz wysokie temperatury, ponieważ może to przyczynić się do zniszczenia srebra. Biżuteria z żywicy epoksydowej nie powinna mieć również długotrwałej styczności z wodą ani substancjami chemicznymi, takimi jak płyny do prania czy płyny do zmywania naczyń, dlatego lepiej zdjąć ją podczas wykonywania codziennych czynności.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Leszek Malicki Pracownia Złotniczo-Odlewnicza
Jubilerzy
woj. wielkopolskie61-051 Poznań, Zambrowska 8 lok. 1
-
Karea Gemstone Space Sp. z o.o. Sp.k.
Biżuteria, wyroby jubilerskie - detal
woj. mazowieckie00-144 Warszawa, al. Solidarności 93