Jak powstają mundury wojskowe? Etapy produkcji

Mundury wojskowe powstają w zgodzie z określonymi wytycznymi. Co jednak bardzo istotne i warte podkreślenia, nie chodzi tu o wymagania konkretnych służb, a raczej obowiązujące ich przepisy. Producenci takich strojów doskonale wiedzą, jak tworzyć konkretne zestawy, mundury czy ubrania galowe. Interesuje Cię produkcja i jej wszystkie etapy? W takim razie czytaj dalej!
Mundur – jakie służby są do jego noszenia zobowiązane?
Przedstawiciele służb mundurowych są zobowiązani do noszenia specjalnej odzieży, która stanowi ich znak rozpoznawczy. Na ogół zestawów jest kilka, począwszy od stroju codziennego, a skończywszy na wariancie galowym. Mundur wojskowy noszony podczas zwykłej, codziennej służby, spełnia określone funkcje. Nie inaczej jest zresztą w przypadku wersji zakładanej od święta. Taka odzież powinna zapewniać komfort w trakcie wykonywania obowiązków, chronić przed czynnikami atmosferycznymi i służyć osobistej identyfikacji.
Do noszenia uniformu są zobowiązane policja, żandarmeria wojskowa, straż graniczna, siły zbrojne, służby specjalne, straż pożarna czy służba więzienna. Zanim jakikolwiek strój powstanie, najpierw trzeba go zaprojektować. Wykonaniem szkicu i szyciem zajmują się fabryki umundurowania i wyspecjalizowane zakłady krawieckie.
Wszystkie etapy produkcji wojskowych mundurów
Jeśli zagłębić się w temat okazuje się, że projektowanie mundurów wojskowych ma taki sam przebieg, jak projektowanie każdego innego rodzaju odzieży służbowej. Jak podkreśla przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją mundurów, w tym przypadku kluczowe jest jednak trzymanie się z góry ustalonych wymagań branżowych. – Umundurowanie służb jest dość charakterystyczne, rozpoznawalne wśród społeczeństwa. Nagła, niezapowiedziana zmiana wzoru czy koloru mundurów mogłaby wywołać odczuwalne konsekwencje. Jak można się domyślić, dotyczy to zwłaszcza tych przedstawicieli służb mundurowych, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo – podkreśla pracownik Hero Collection.
Zaraz po opracowaniu szkicu, czyli projektu przechodzi się do wyboru odpowiedniej tkaniny. Materiał musi być mocny i odporny, ale jednocześnie oddychający i elastyczny. Bardzo ważne jest to, by w trakcie pełnienia służby podnosił komfort wykonywania obowiązków. Powinien być przyjazny skórze, ograniczający pocenie się.
Kiedy już opracuje się niezbędny projekt i wybierze odpowiedni materiał, można przejść do właściwej produkcji, czyli szycia. Tym zajęciem, jak zostało już podkreślone, zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana