Jak rozciągnąć sweter? Porady
Czasami zdarza się, że sweter skurczy się w praniu. Na szczęście nie jest to jeszcze koniec świata. Wystarczy znać parę sztuczek, które umożliwiają rozciągnięcie odzieży. Jakie są popularne metody rozciągania? Ocet, woda a może gliceryna? Jak zabezpieczyć odzież przed skurczeniem się? Co zrobić, kiedy nie udało się domowymi sposobami rozciągnąć ubranie? Wyjaśniamy!
Jak powiększyć sweter?
Do odzieży damskiej zalicza się swetry. Aby go powiększyć, należy kupić w aptece glicerynę. Jej koszt wynosi około 15 złotych. Wystarczy małe opakowanie zawierające 30 mililitrów na 4 litry letniej wody. Włóż do mieszanki sweter i mocz przez 20 minut. Ugniataj i rozciągaj, a nadmiar płynu odciśnij, zachowując ostrożność. Susz na płasko ubranie. Możesz to zrobić na rozłożonym na podłodze ręczniku. Unikaj styczności z grzejnikami czy innymi źródłami ciepła. Naciągaj tkaninę podczas wysychania. Kąpiel glicerynowa jest szczególnie zalecana przy wełnianym damskim swetrze.
Przeczytaj również: Jak wybrać idealną włóczkę na sweter?
Jak rozciągnąć sweter? Popularne metody
Do popularnych sposobów rozciągania swetra zalicza się zamrażalnik. Wystarczy namoczyć wodą sweter, a potem odcisnąć. Dzięki temu można się pozbyć nadmiaru wody. Następnie zawija się odzież w aluminiową folię i wkłada na kilka godzin do zamrażalnika. Następnie wyjmij i rozciągaj zmrożone w ten sposób włókna. Inną metodą jest zastosowanie żelazka parowego. Najpierw należy je rozgrzać. Potem rozkłada się na lewej stronie sweter i prasuje przy zastosowaniu pary. Najlepiej zacząć od rękawów. Gorącej pary nie należy żałować. Już po chwili będzie widać, jak włókna będą się rozchodzić i rozciągać. Dzięki temu sweter będzie puszysty i miękki. Kolejną opcją jest zastosowanie odżywki do włosów. W tym celu przygotowuje się nieznaczną ilość ciepłej wody. Następnie wlewa do niej około 50 mililitrów odżywki do włosów. Następnie się miesza, a potem dodaje do zimnej wody. Wkłada się następnie sweter do mieszanki. Ważne, aby znalazł się na dnie miski. Dalej pozostaw sweter na około 15 minut. Potem wysusz, najlepiej na płasko na ręczniku.
Jak zapobiec skurczeniu się po praniu?
Należy unikać przede wszystkim wysokich temperatur prania. Niezalecane są również skoki temperatur, które towarzyszą praniu ręcznemu. Warto zatem prać i płukać w wodzie o jednakowej temperaturze. Szczególnie należy o tym pamiętać przy wełnianym czy kaszmirowym swetrze. Najlepiej jednak stosować się do zaleceń z metek ubrań. Jest to istotne, ponieważ nierzadko nie powinno się ich prać czy suszyć w automatycznym urządzeniu elektrycznym.
Jak przywrócić zwykły wygląd swetrowi z wełny?
W celu przywrócenia naturalnego wyglądu konieczne jest ponowne upranie. Włókna powinny być zmiękczone w celu uelastycznienia. Najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie specjalny detergent przeznaczony do delikatnego prania. Potem odzież się myje i spłukuje klimatyzacją. Ostrożnie ściska się dłoń, a potem owija dużym ręcznikiem. Najlepiej, aby był frotte, gdyż lepiej wchłania wilgoć. W przypadku obszernego swetra przydadzą się 2 ręczniki. Do zmiękczenia materiału sprawdzi się nadtlenek wodoru. Sprawdzi się także ocet zmieszany z wodą.
Co zrobić, gdy nic nie pomogło?
Zamiast wyrzucić sweter oversize na śmietnik, można go komuś oddać. Alternatywą może być upcykling. Polega to na przerobieniu ubrania. Można z niego zrobić rękawiczki, skarpetki, a także ozdoby czy maskotki. Warto poszukać inspiracji w Internecie.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana