Jak wygląda zabieg piercingu?

Piercing obok tatuażu jest bardzo popularną formą ozdabiania ciała. Polega na przekłuciu konkretnego miejsca i umieszczeniu w nim kolczyka. Piercing wykonywany jest w różnych częściach ciała, nawet tych nietypowych, jakimi są chociażby miejsca intymne. Jak przebiega zabieg piercingu, jakie są jego rodzaje, jak należy dbać o przekłute miejsce i o czym warto wiedzieć? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Rodzaje piercingu
Zabieg piercingu wykonuje najczęściej w pępku, sutkach i miejscach intymnych (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn). Przekłucie sutków i miejsc intymnych – warg sromowych bądź żołędzia, dokonywane jest nie tylko w celach ozdobnych – są to strefy erogenne, więc zabieg taki ma na celu zwiększenie doznań intymnych podczas pieszczot. Innym rodzajem piercingu jest piercing tzw. powierzchniowy – może być wykonany w dowolnym miejscu na ciele, ale często wiąże się z odrzuceniem przez organizm, ponieważ są to miejsca nietypowe. Przykładem piercingu powierzchniowego jest przekłucie linii kręgosłupa, umieszczenie tam kolczyków i połączenie ich łańcuszkami – wówczas taka ozdoba przypomina swoisty gorset i ma ona swoją własną nazwę – „corset”. Bardzo rzadkim rodzajem przekłucia jest również piercing skóry błoniastej, czyli miejsca między palcem wskazującym a kciukiem. Ten ostatni zabieg nazywany jest z angielskiego „hand web-em”.
Jak przebiega zabieg piercingu?
W dużej ilości przypadków piercing jest bardzo szybkim zabiegiem, jednak bardzo ważną kwestią jest późniejsze dbanie o ranę – musi się ona dobrze zagoić. Przekłucie danej części ciała trwa około dwóch minut (samo przekłucie skóry to kwestia kilku sekund). Do przeprowadzenia zabiegu stosowana jest igła (iniekcyjna bądź wenflonowa), a także specjalne szczypce, które służą do podtrzymywania skóry. W dobrych studiach piercingu, takich jak chociażby Junior Ink, standardem jest sterylizacja szczypiec w autoklawie. Po ustaleniu szczegółów odnośnie zabiegu, osoba go wykonująca chwyta miejsce w którym znaleźć ma się kolczyk, przebija je igłą i wkłada następnie kolczyk w przekłute miejsce na ciele. Do wykonywania piercingu nie powinny być używane pistolety – nie da się go w całości wysterylizować, a kolczyki nie są wykonywane ze stali chirurgicznej, więc może skończyć się to uczuleniem. Co więcej, pistolet może podczas przebicia rozerwać tkankę skórną, ponieważ nie posiada on ostrego zakończenia. Przed przystąpieniem do piercingu należy dokładnie zapytać o sposób wykonywania piercingu, ponieważ ewentualne powikłania mogą wpłynąć negatywnie na stan naszego zdrowia.
Jak dbać o przekłute miejsce?
W zależności od wybranego miejsca na piercing, rana może goić się około miesiąca, jednak w przypadku bardzo nietypowych miejsc może to potrwać o wiele dłużej. Niezależnie od tego, w którym miejscu wykonaliśmy przekłucie, należy bardzo dbać o jego higienę, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Bezpośrednio po zabiegu możemy odczuwać pieczenie, lekki ból czy swędzenie. Czasami z przekłutego miejsca wycieka limfa, która tworzy strupki na kolczyku, jest to jednak zjawisko jak najbardziej normalne. Warto pamiętać, aby podczas piercingu nie umieszczać w ciele złotych i srebrnych kolczyków, ponieważ utrudniają one gojenie. Stosowana powinna być stal chirurgiczna, natomiast po wygojeniu można już swobodnie umieścić kolczyk z innych materiałów. Po wykonaniu przekłucia przez kilka dni (najlepiej około tygodnia) powinniśmy unikać picia kawy, alkoholu i nie brać leków zwiększających krzepliwość krwi, a także ograniczyć aktywność fizyczną. W dniu wykonania piercingu, a także dwa dni później powinniśmy 3 razy na dobę ranę dokładnie oczyszczać, używając w tym celu gazy nasączonej solą fizjologiczną bądź środkiem antyseptycznym. Do osuszania rany należy używać papierowego ręcznika. Bezwzględnie nie wolno do oczyszczania rany używać środków na bazie alkoholu i wody utlenionej. Przekłute miejsce nie może być także dotykane nieodkażonymi dłońmi.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Arbisz Hjs Pracownia Biżuterii Artystycznej Angelika Zieleniecka
Jubilerzy
woj. pomorskie80-834 Gdańsk, Szewska 1 lok. 4