Jak zrobić naszywkę na ubranie?
Zastanawiasz się nad udekorowaniem jeansów, kurtki lub t-shirtu? Samodzielnie wykonana naszywka pozwoli na uzyskanie oryginalnego ubrania. W jaki sposób należy ją przygotować? Jak wygląda jej naprasowanie i w jakiej temperaturze powinno się odbywać? Jakie są rodzaje zdejmowanej folii? Co jest właściwie potrzebne? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Czy ubranie należy w jakiś sposób przygotować na naszywkę?
Przed umieszczeniem naszywki na spodnie czy inną odzież dżinsową należy je właściwie przygotować. Ważne, aby powierzchnia ubrania była doskonale gładka. W związku z tym należy je wyprasować. Dobrze, aby włączyć przy tym funkcję pary. Można wykorzystać nowoczesną parownicę pozwalającą na wygładzanie tkanin w pionie. Nieprzygotowanie ubrania sprawi, że naszywka będzie przyklejona krzywo. Może również po pewnym czasie odpaść.
Przeczytaj również: Naszywka jako element stylizacji odzieży
W jakiej temperaturze prasować?
Zwykle urządzenie powinno być nagrzane na 160°C. W przypadku innej foli temperatura nagrzania wynosi:
- odblaskowa - 150°C
- brokatowa - 155°C
- z meszkiem typu flock – 160-180°C
- kolorowa matowa – lub metalik - 170°C
Jak wykonać naszywkę?
Zamiast naszywki na zamówienie, można ją wykonać samemu. W tym celu wycina się kontury wzoru nożykiem do papieru. Następnie z fragmentu dżinsu wykrawa się prostokąt o 2 centymetry większy od wzoru. Potem mocuje się taśmą klejącą szablon do dżinsu. Wzór musi się znaleźć na środku. Następnie zamocz końcówkę pędzla w farbie. Wytrzyj o brzeg buteleczki. Pędzel powinien być suchy. Później poprzez „pieczątkowanie” wypełnij wzór farbą. Uważaj, aby nie dostała się pod szablon. Mniej stabilne części wzoru przytrzymaj tak, aby nie przesuwały się w czasie malowania. Następnie zdejmij szablon. Zagnij nierówne brzegi tkaniny w celu uzyskania prostokąta i przygnieć je. Można je zaprasować. Innym sposobem jest przymocowanie szpilkami. Potem maszyną do szycia bądź igłą i nitką obszyj dookoła naszywkę. Brzegi nie mogą się strzępić.
Co jest potrzebne do naprasowania naszywki na ubranie?
Do przyborów i narzędzi potrzebnych do umieszczenia naszywki na ubrania zaliczają się:
- pędzel
- biała farba – specjalna do tkanin i artykułów tekstylnych
- ciemny jeans
- maszyna do szycia – opcjonalnie igła i nitka
- wydruk – na kartce z bloku technicznego
- nożyk do papieru
- krawieckie nożyce
- taśma klejąca
Inny sposób mocowania
W przypadku termonaszywki należy zdjąć folię zabezpieczającą. Następnie kładzie się ją na materiale w odpowiednim miejscu. Przyszywa się ją w 2 miejscach do materiału. Zabezpiecza to przed przesuwaniem się. Zachowując ostrożność, odwróć ostrożnie całość materiałem do góry. Kładzie się następnie cienką szmatkę z bawełny na materiale. Rozgrzewa się żelazko do temperatury 125-145°C. Przyciska się żelazko do ubrania przez szmatkę przez kilkanaście sekund. Po 48 godzinach termonaszywka otrzymuje pełną odporność na wyginanie czy pranie.
W jaki sposób naprasować naszywkę na ubranie?
Do czynności konieczne jest zastosowanie dobrego żelazka. Dobrze, aby miało duży wyrzut pary, a także regulowaną temperaturę. W ten sposób będzie można przeprowadzić naprasowywanie na delikatnych tkaninach. Po wyprasowaniu ubrania wystarczy jedynie przełożyć naprasowankę do docelowego miejsca na tkaninie. Potem zaprasowuje się ją żelazkiem. Dobrze, aby był w ciągłym ruchu. Uwaga: Nie należy na dłuższą chwilę pozostawiać żelazka na ubraniu, bo może zniszczyć zarówno go, jak i łatkę na ubrania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana