Kto powinien regularnie korzystać z sauny ziołowej?
Pobyt w saunie to świetny sposób na zrelaksowanie się i poprawienie stanu swojego zdrowia. Duże znaczenie ma jednak wybranie odpowiedniego zabiegu, co nie jest łatwe, ponieważ wymaga przeanalizowania takich parametrów jak wilgotność i temperatura powietrza. Ponadto warto sprawdzić możliwość urozmaicenia wizyty o aromaterapię, koloroterapię czy masaż. Osoby zainteresowane kompleksowym zabiegiem chętnie decydują się na odwiedzenie sauny ziołowej.
Zalety wizyty w saunie ziołowej
W saunie ziołowej panują optymalne warunki: temperatura powietrza zwykle nie przekracza 60 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga maksymalnie 80%. Tego typu kąpiel parowa jest więc polecana osobom, które źle tolerują bardzo wysokie temperatury, charakterystyczne np. dla sauny fińskiej. Najważniejszą zaletą sauny ziołowej jest jednak to, że znajdująca się w niej para wodna zawiera różnego rodzaju olejki eteryczne. W pomieszczeniu umieszczane są specjalne mieszanki przygotowane na bazie ziół, kwiatów i owoców (najczęściej cytrusowych), które w trakcie sesji pod wpływem ciepła uwalniają się, a następnie w postaci aerozolu osiadają na skórze oraz przedostają się do dróg oddechowych.
Przeczytaj również: Czy hotel SPA na Podlasiu to dobry pomysł na relaks?
Inhalacje pomagają łagodzić szereg chorób, w tym zwłaszcza o podłożu dermatologicznym, a także zlokalizowanych w obrębie płuc, oskrzeli i zatok. Poza tym kompozycje roślinne, którymi jest nasycona para wodna, wyróżniają się przyjemnym zapachem, ułatwiającym zrelaksowanie się i zminimalizowanie negatywnych skutków stresu.
Przeczytaj również: Relaksacyjne właściwości olejków eterycznych
Wskazania do pobytu w saunie ziołowej
Saunę ziołową warto odwiedzać regularnie – dostępność tego typu zabiegów stale się poprawia, ponieważ w swojej ofercie posiada je coraz więcej ośrodków SPA. O popularności ziołowych kąpieli parowych przekonuje również pracownik Hotelu Meta Resort Vine & SPA: Wśród naszych gości rośnie zainteresowanie sauną ziołową, głównie ze względu na to, że zapewnia więcej niż najbardziej znane rodzaje saun: parowa i sucha. Ponadto wiele osób źle toleruje skrajne temperatury – w saunie suchej mogące sięgać nawet ponad 100 stopni Celsjusza – w związku z czym sauna ziołowa jest dla nich świetną alternatywą.
Systematyczne wizyty powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które:
- są przepracowane i narażone na silny stres – przyjemna temperatura oraz relaksujący aromat roślin to idealne okoliczności do odprężenia się. Dzięki zabiegom można zredukować skutki niehigienicznego trybu życia (np. bóle głowy, kłopoty z zasypianiem, przewlekłe zmęczenie, napięcie nerwowe);
- intensywnie uprawiają sport – niemal wszystkie rodzaje saun, w tym również ziołowa, sprzyjają regeneracji ciała po wymagającym treningu. Podczas sesji mięśnie rozluźniają się, układ krążenia działa sprawniej, a układ odpornościowy zostaje wzmocniony. Kąpiele parowe często są też stosowane przez zawodowych sportowców;
- chorują na astmę lub alergię – należy jednak pamiętać, że wizyta w saunie jest przeciwwskazana w okresie zaostrzenia choroby. Chociaż inhalacje bazujące na olejkach eterycznych wykazują korzystny wpływ na drogi oddechowe, w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z oceną bezpieczeństwa zabiegu zawsze trzeba zasięgnąć porady lekarza;
- zmagają się z problemami dermatologicznymi – gorące i wilgotne powietrze oczyszcza skórę, a cenne substancje zawarte w mieszankach ziołowych działają np. tonizująco czy nawilżająco. Przeciwwskazaniem do pobytu w saunie mogą być silne stany zapalne, dlatego także w tym przypadku warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Szeroki przekrój rodzajów saun sprawia, że każdy może znaleźć obiekt idealnie dopasowany do swojego stanu zdrowia oraz oczekiwanych rezultatów (złagodzenie przebiegu chorób, odprężenie się). Pobyt w saunie ziołowej jest jednak wyjątkowo atrakcyjny, ponieważ przynosi podwójne korzyści: po pierwsze – wynikające z inhalacji, po drugie – płynące z aromaterapii.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana